Ekonomi

Vanguard, yönetim kurulu anlaşmazlığının ortasında Disney yöneticilerini destekliyor

Disney’de devam eden yönetim kurulu tartışmalarında şirketin en büyük yatırımcısı Vanguard Group, Disney’in 12 yöneticisinin tamamını desteklediğini açıkladı. Bu hamle eğlence şirketinin, biri Nelson Peltz liderliğindeki Trian Fund Management olmak üzere iki hedge fonun meydan okumalarına karşı elini güçlendiriyor. Bu gelişme bugün kaynaklar tarafından doğrulandı.

Vanguard’ın mevcut yönetim kuruluna oy verme kararı, şirketin en büyük hissedarı olması nedeniyle önem taşıyor. Bu destek, Disney’in Trian Fund Management ve adı açıklanmayan bir başka hedge fon ile yüksek profilli bir mücadeleye girdiği kritik bir zamanda geldi. Vanguard’ın desteği, şirket aktivist yatırımcıların değişim talepleri karşısında stratejik yönünü ve liderliğini korumaya çalışırken, dengeleri mevcut yönetim kurulu lehine değiştirebilir.

Yatırımcılar ve yönetim, tema parklarından medya ağlarına kadar uzanan geniş bir varlık yelpazesiyle eğlence sektörünün lideri olan Disney’in gelecekteki rotası üzerinde boğuşurken, yönetim kurulu odasındaki savaş ortaya çıkıyor. Vanguard’ın görevdeki yöneticilere verdiği destek, bu yönetim kurulu üyelerinin şirketin politika ve stratejilerini yönlendirmede etkili olması nedeniyle önemli bir destektir.

İkonik karakterleri ve gişe rekorları kıran filmleriyle tanınan Disney, Vanguard’ın oylama niyetleri hakkında kamuya açık bir yorumda bulunmadı. Bu yönetim kurulu kavgasının sonucu, şirketin yönetişimi ve ilerleyen operasyonları üzerinde etkileri olabileceğinden piyasa tarafından yakından izleniyor.

Vanguard’ın oyu, yatırımcıların yöneticiler, önerilen birleşmeler, satın almalar ve diğer önemli kurumsal kararlar hakkında oy kullanarak halka açık şirketlerin yönetiminde söz sahibi olmalarını sağlayan daha geniş hissedar katılım sürecinin bir parçasıdır. Vanguard gibi büyük bir yatırımcının desteği, bu tür kurumsal yönetim savaşlarının sonucunu belirlemede genellikle çok önemli bir rol oynamaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-armutlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu