Ekonomi

Facebook, Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Reklamcılığı için En İyi Tercih Olmaya Devam Ediyor – Morgan Stanley

Morgan Stanley finansal analistlerinin Perşembe günü yayınladıkları bir rapora göre, Facebook (META) küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) reklam satın almalarında baskın hizmet olmaya devam ediyor; ankete katılan işletmelerin %75’i Facebook, mesajlaşma hizmeti Messenger ve kısa video özelliği Reels üzerinden aktif olarak reklam satın alıyor.

YouTube, KOBİ’ler arasında %50’lik reklam kullanım oranıyla ikinci sırada yer alırken, Google (NASDAQ:GOOGL)’ın arama motoru reklamları bu işletmelerin %47’si tarafından kullanılıyor.

Google’ın arama motorunun reklam amaçlı kullanımında kayda değer bir düşüş yaşandığını ve bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 puanlık bir düşüş olduğunu belirtmek gerekir. Bu, finansal analistlerin 2018 yılında bu verileri izlemeye başlamasından bu yana görülen en düşük kullanım seviyesidir.

Finansal analistler, “Kullanımdaki azalma, tıklama başına artan maliyetler, reklamverenler tarafından algılanan daha düşük yatırım getirisi ve META’nın artan etkinliği ve daha geniş kitle erişimiyle ilişkilendirilebilir,” açıklamasında bulundu.

“Aslında, arama motoru reklamcılığının en yüksek yatırım getirisini sağladığına inanan reklamverenlerin oranı, bir önceki yıl yaklaşık 1.000 baz puanlık bir düşüşün ardından bu yıl yaklaşık 950 baz puan azaldı.”

Daha küçük platformlar arasında TikTok, geçtiğimiz yıl kullanımda en büyük artışı yaşadı ve KOBİ’ler arasındaki kullanım oranı yaklaşık yüzde 16,5 puan artarak reklamcılık için %40’lık bir benimseme oranına ulaştı.

Buna karşılık, Snapchat’in (SNAP) reklam amaçlı kullanımı geçen yıl yaklaşık yüzde 9,5 puan düşerek %8’e geriledi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu