Haber

Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Sergisi Konak İskelesinde Açıldı

Denizcilik tarihçisi Ali Bozoğlu’nun arşivinden fotoğrafların yer aldığı “100 Yıllık Deniz Yolculuğu: Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri” başlıklı sergi, Konak İskelesi’ne bağlı tarihi Bergama Vapuru’nda açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDENİZ AŞ’nin düzenlediği standın açılışına sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve sanatseverler katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Murat Aydın ise konuşmasında, 71 yıllık Bergama Vapuru’nun şehrin hafızasında çok değerli bir yere sahip olduğunu ve anlamlı bir stantlara ev sahipliği yaptığını belirtti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, standın katılımcıları zaman yolculuğuna çıkardığını belirtti.

Son dönemde eski gemilere ve denizcilik tarihine ilginin arttığını belirten Öztürk, şöyle konuştu:

“Denizciliğe ilgi tesadüfen ya da geçmişe duyulan ilgiden kaynaklanmıyor. Ülkemiz tersaneleri gemi inşa kabiliyetlerini sürekli geliştiriyor. Herkes yüzünü giderek daha fazla denize çeviriyor. Denizci bir milletiz, daha çok sergiye, daha çok araştırmaya ihtiyacımız var, en büyük hayalimiz “İzmir’de bir denizcilik müzesinin hayata geçmesi olacak.”

Sergide, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca bindiği vapur, yat ve gemilerin yanı sıra inşa ettiği savaş gemileri, denizaltılar ve hücumbotlar ile deniz ulaşımını geliştirmek amacıyla inşa ettiği yolcu ve yük gemilerinin fotoğrafları yer alıyor. 24 Mart tarihine kadar hafta sonları dahil her gün açık olacak. Her gün 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

selcukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu