Haber

Ankara AFAD’dan 6 Şubat depreminin yıl dönümünde deprem tatbikatı

Ankara AFAD’dan 6 Şubat depreminin yıl dönümünde deprem tatbikatı

ANKARA İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin yıl dönümünde tatbikat düzenledi.

Merkezi Kahramanmaraş’ta geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen deprem, 120 bin kilometrekarelik alanda 11 il, 124 ilçe ve 6 bin 929 köyü etkiledi. Depremde 53 bin 537 kişi öldü, 107 bin 213 kişi de yaralandı. Ankara AFAD ekipleri, ‘yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen depremin yıl dönümünde tatbikat düzenledi. Senaryoya göre depremzedeler ve depremde çöken binanın enkazında mahsur kalan hayvanlar kurtarıldı. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından yaralılar halat ve makara mekanizmalı sedyeye alınarak yüksek kısımdan güvenli alana indirildi.

Deprem anında daha aktif çalışmayı amaçlayan tatbikat, Yenimahalle ilçesindeki AFAD Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi ve tatbikata kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından arama kurtarma ekipleri katıldı. Farklı senaryoların canlandırıldığı tatbikatta, cihazla dinleme, seslenme, arama kurtarma köpeğiyle arama, hasarlı binalarda mahsur kalan kişilerin kırıcı ve kesici aletlerle uzaklaştırılması, yaralıların halatla indirilmesi gibi konular uygulandı. .

Tatbikatın ardından konuşan Ankara AFAD Müdürü Soner Tüter, “6 Şubat anma etkinlikleri kapsamında Ankara’da görev yapan arama kurtarma ekipleriyle birlikte, enkazdaki hareket tarzımızı geliştirmek ve daha iyiye ulaşmak amacıyla tatbikat düzenledik. Tatbikata 14 ekip, 300 personel, 38 araç ve 9 kişi katıldı. “Arama kurtarma köpeğimiz var” dedi.

alpuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu