Haber

Tarım Orman-İş’ten ‘Bütçe’ Protestosu: “Bu Bütçe Sermayeden Yararlıdır”

Tarım Orman-İş Sendikası, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesini protesto etti. Milletvekillerini bütçeye karşı oy kullanmaya davet eden Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, “Bu bütçenin sermayeden ve rantiyeden yana olduğunu biliyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2023 bütçesi bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Tarım Orman-İş Sendikası, müzakereler öncesi Ulus Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesine tepki gösterdi. Sendika genel başkanı Şükrü Durmuş, şunları söyledi:

“Bu ülke artık kendi kendine yetmiyor, hububat, yağlı tohumlar ve hayvancılıkta tamamen dışa bağımlı hale geldi ve ülke çok uluslu şirketlerin pazarı haline geldi. Bunun ardından 2010 yılında azaltmak amacıyla canlı hayvan ithalatı başladı. et fiyatlarında ülkemiz kırmızı ette dışa bağımlı hale geldi.2010-2015 ortasında 212 bin ton kırmızı et ithal edildi ve toplam 3,8 milyar dolar ödeme yapıldı.Avrupa’dan 100 bin ton kırmızı et ithal edildi. Öte yandan kişi başı yıllık et tüketimi Avustralya’da 100 kilo, Kuzey Amerika’da 95 kilo, Avrupa’da 80 kilo, Afrika ve Türkiye’de 10 kilo. Dünya Sefalet Endeksi’nde Güney Afrika, Arjantin ve Nijerya’dan sonra ilk sıraya yükselen AKP iktidarı, siyasi iradeye rağmen kendisini bir tüccara, ülkeyi bir pazar ülkesine, ülkesini ise pazar ülkesine çevirmiştir. insanları müşteri konumuna

“BU BÜTÇEYE KARŞI OY VERMELERİNİ İSTİYORUZ”

Ormanlarda bir dönem tahribatın yaşandığını savunan Durmuş, “Orman alanları ya çok uluslu maden şirketlerine izin adı altında bağışlanıyor ya da ‘özel ağaçlandırma’ aldatmacasıyla iktidar yanlılarına parselleniyor. Üretim yapılırken. ormanlık alanlarda artan plansız, plansız ve kayıt dışı odun üretiminde çalışma üst düzeydedir.” Prestijiyle 2020 yılında 611 personel, 2021 yılında 544, 2022 yılında ise 613 personel hayatını kaybetmiştir. Maalesef son 3 yılda ülkemiz iş kazaları açısından dünya birincisi” dedi.

“Bu bütçenin sermayeden ve rant yanlısından yana olduğunu biliyoruz” diyen Durmuş, “İktidarın değil, Meclis’te görev yapan milletvekillerinin vicdanlarını dinlemelerini ve bu bütçeye aleyhte oy vermelerini istiyoruz. oylamadan önce.”

GAYTANCIOĞLU: BU SON BÜTÇELERİ

Basın açıklamasına destek veren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Her yıl bütçeden yandaşlara para buluyorlar, orman köylüsüne, çiftçiye para bulamıyorlar. AKP iktidara geldiğinde çiftçinin Ziraat’e borcu azaldı. Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve özel bankalar 1 milyardı, şimdi 259 milyar. Türkiye’nin “Bu onların son bütçesi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu