Haber

Somali Kuvvetleri 200’den Fazla Eş-Şebab Militanını Öldürdü

MOGADİŞU, 2 Mart (Xinhua) — Somali güvenlik güçleri, ülkenin orta ve güney kesimlerinde üç gün süren bir operasyonda elebaşları da dahil olmak üzere 200’den fazla El Şebab militanını öldürdü.

Bilgi, Kültür ve Turizm Bakanı Daud Aweis Çarşamba günü yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin çok sayıda aşırılık yanlısını öldürdükleri Hirshabelle, Galmudug ve Jubaland eyaletlerinde de yeni bölgeleri özgürleştirdiğini söyledi.

Aweis, uluslararası ortakların desteklediği güçlerin, bölgeyi neredeyse her gün hükümet güçlerine saldıran militanlardan temizlemek için Banadir, Hirshabelle, Güney Batı, Jubaland ve Galmudug vilayetleri gibi birçok cephede başarılı operasyonlar yürüttüğünü belirtti.

“Somali Ulusal Ordusu, Haricîlerin (Eş-Şebab) Hirşabelle’de saklandıkları mağaraları ele geçirdi. Bu, Haricilerin savaş taktiklerinin sona ermek üzere olduğu ve nereye saklanmaya çalışsalar hedef oldukları anlamına geliyor.” bakan, başkent Mogadişu’da haftalık bir basın toplantısında söyledi.

Bakan ayrıca, güvenlik güçlerinin başkentin güvenliğini güçlendirme çabalarının bir parçası olarak güvenlik karşıtı bir eylem planlayan üç Eş-Şebab teröristini tutukladığını söyledi.

Aweis, BM Güvenlik Konseyi’nin, hükümetin ülkenin Eş-Şebab’a karşı savaşında kaydettiği ilerlemeyi ve hükümet ile Federal üye devletler arasında sorunsuz bağlar ve işbirliğini sürdürmede kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Başkan Hassan Pir Mahmud’un geçen yıl militanlara topyekun savaş ilan etmesinden bu yana hükümet güçleri El Şebab’a yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Başkan, El Şebab militanlarını kalelerinden çıkarmaya yönelik askeri operasyonların, Somali halkının zorbalığını ve Somali’de propaganda, gözdağı ve aşırılığın yayılmasını durdurmak için hızlandırılacağına söz vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu