Ekonomi

Samsun’da zeytin üretimi artıyor

Samsun’da son iki yılda 510 dönüm araziye ekilen 15 bin 300 zeytin çeşidi meyve vermeye başladı.

Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentte zeytin tarımının canlandırılması amacıyla Vezirköprü, Yakakent, Alaçam, Bafra, 19 Mayıs, Atakum ve İlkadım ilçelerinde 2020 yılında çalışmalara başlandı.

2020’de 1.500, 2021’de 6 bin, 2022’de 7.800 olmak üzere toplam 15.300 Gemlik zeytin fidanı yaklaşık 510 dekarlık alana dikildi. Zeytin hasadının ardından Vezirköprü Türkmen Mahallesi’ndeki üreticilere salamura eğitimi verildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, eğitimin ardından yaptığı konuşmada, zeytinin Türkiye’de çok geniş bir dağıtım alanına sahip olduğunu belirtti.

Türkiye’de 81 ilin 41’inde ve 843 ilçenin 270’inde zeytin üretildiğini, Karadeniz Bölgesi’nin en az zeytin yetiştirilen bölgeler arasında yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

“TÜİK verilerine göre 2021 yılında Samsun’da 251 dönüm arazide 43 ton sofralık zeytin üretildiği bilgisiyle inşallah 7 yılın sonunda bu değerin katlanarak büyüyeceğini göreceğiz. Ortalama buğday verim değerlerinin düşük olduğu ve yükselti, yağış ve iklim talepleri doğrultusunda zeytin üretiminin ekonomik olarak yapılabileceği, şehir merkezlerine uzak bölgelerde zeytin yetiştiriciliği üreticilerimiz için daha faydalı bir alternatif olarak değerlendirilmekte, Fidan dikimi verim çağına gelene kadar izleme, takip ve eğitim faaliyetleri il ve ilçe müdürlüklerinin teknik elemanlarınca yürütülecek, hasat ve salamura tekniğine ilişkin eğitimler verilecek. hasat sonrası çalışmalar da projede yer almaktadır.Bildiğimiz gibi sofralık zeytinin beslenme yönünden yetişmesi büyük önem taşımaktadır.Kalorik maliyeti oldukça yüksektir,içerdiği 15- Bileşiminde yüzde 25 oranında yağ bulunur ve ayrıca kalsiyum, demir, sodyum, potasyum gibi mineral elementler, çeşitli vitaminler, karbonhidratlar ve proteinler içerir.

Programa Vezirköprü Kaymakamı Halid Yıldız, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü İlçe Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu