Ekonomi

Maden işçileri Eskişehir’de haklarını arıyor

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde özel bir şirket tarafından işletilen madende çalışan işçilerin haklarının verilmediği iddiasıyla başlattığı oturma eylemi sürüyor.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Sekreteri Selim Arslan, kömür madeni girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu ocağın 12 Aralık 2022 tarihinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) özel bir firmaya devredildiğini söyledi.

Bu süreçlerde idare tarafından süresiz izin verilen 250 personelden 240’ının başka sektörlerde çalışmaya başladığını belirten Arslan, “İşten ayrılan arkadaşlarımızın tazminatlarını en geç 3-4 ay içinde ödeyecekleri sözünü verdiler. Aradan yaklaşık 9 ay geçmesine rağmen hiçbirine ödeme yapılmadı. Çalışanlarımızdan sosyal yardımlar kesildi. “Temmuz ayı itibarıyla 165 kişi habersiz yeraltında çalışırken sigorta kayıtları ortaya çıktı.” dedi.

Arslan, 28 Ağustos’ta başlayan oturma eyleminin yeraltında da devam ettiğini, eylem yapan 165 işçiden 2’sinin rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Eylem başladığında şirket yetkililerinin geldiğini belirten Arslan, “Yöneticiler gelip birkaç teklifte bulundu. Şu ana kadar verilen sözler yerine getirilmediği için arkadaşlarımız inanmıyor. ‘Paramızı istiyoruz.’ Şu anda yeraltında 163 kişi var, 48 saattir aç ve susuzlar” dediler. söz konusu.

Yeraltı maden işçilerinin çektiği görüntüye göre personelden Sinan Koçak, sonuç alana kadar eyleme devam edeceklerini söyledi.

Bu arada çalışanların ailelerinin akşam saatlerinde madenin girişine gelerek süreç hakkında bilgi almaya çalıştığı öğrenildi.

doganyurt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu