Haber

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, vakıf toplantısının ardından konuştu (1)

Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, korsan yayıncılığa karşı alınacak tedbirler, kulüp gelirlerinin azalması, yabancı hakem konusu ve Dünya Kupası maçlarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Kulüpler Birliği Vakfı’nın toplantısı Maslak’taki Vakıf Ofisi’nde gerçekleştirildi.

Ali Koç, 5 saati aşkın süren toplantının ardından yaptığı açıklamada, Acun Ilıcalı’nın toplantıda korsan yayıncılıkla ilgili Türk futbolundaki durumu izah etmeye çalıştığını belirtti.

“Korsan yayıncılık, kulüplerin gelirleri açısından hırsızlıktır”

Türk futbolundaki kıymet düşüşünde nereden nereye gelindiğinin bilindiğini ve bunun ögelerinden bir adedinin de korsan yayıncılık olduğunu kaydeden Koç, “Sorduğunuz insandan insana değişebiliyor ama 10 kişiden 8’i, 7’si korsan bir şekilde maçları izlediğini ifade ediyor. Aslında bu durumun bedavaya, kaçak bir şekilde stada girmekten farkı yoktur. Bir nevi kulüplerin gelirleri açısından hırsızlıktır ama ülkemizde ne yazık ki bu konu yeterince ciddiyetle ele alınmadı.” dedi.

Arzu edilmesi durumunda bunun önüne geçmenin son derece kolay olduğunu ve Avrupa’da korsan yayıncılığın ne olduğunun bile bilinmediğini vurgulayan Koç, “Bunun için bir kanun çıktı, devletimize teşekkürler fakat kanun sorunu çözüyor mu? Bu kıymetli. Bizim için kıymetli olan, 1,5 yıl sonra yapacağımız ihaleye geldiğimiz vakit, bu sistem büsbütün yürürlüğe girmiş, işleyen vaziyette, gereken cezaların uygulandığı bir vaziyette olacak mı? Hem paha artacak, hem abone sayısı artacak. Arttığı vakit çift taraflı kazanım olacak. Hem aboneler daha az ödeyecek hem de yayıncı kuruluş yatırımının karşılığını daha rahat alabilecek.” diye konuştu.

“Çözüm için bir kaç adım daha atılması lazım”

Süper Lig’in bugünkü değerinin 115 milyon dolar olduğuna ancak bu değerin en az 350-400 milyon dolar arasında olması gerektiğini de vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Son 3-4 yılda 650-700 milyon dolara yakın indirim sağlandı. Bu indirim nasıl sağlandı, kimler buna müsaade verdi. Güç buna harcanacağına, korsanını önüne nasıl geçilir, ona harcanmalıydı, harcanmadı. Kanun çıktı, umut verici lakin kâfi değil. Zira bu yayını yapanların hepsi yurt dışında oldukları için onları cezalandırmak mümkün değil ancak artık kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerekiyor. Bence Acun Bey’in getirdiği en önemli önerilerinden biri bu. EDS sistemi gibi. Eskiden yan şeritten arabalar geçerken bu sistem uygulanınca ciddi anlamda düşüş sağlandı. Onu kullandı. Bir de bunun yazılım teknolojisi var, çok önemli. Çünkü anında kesiyor otomatikman. Yasa çıkmasına rağmen bir kere yasada ceza yok kullanıcılara. Şimdi TFF tespit ediyor, iletiyor Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne. 40 maç falan örneğine baktık. Yani averajda, 81 dakikada kesiliyor korsan yayın. Esasen maç da 90 dakika. Artık buradaki en büyük kaybedenler kulüpler, federasyon ve yayıncı kuruluş. En çok kazananlar korsan yayıncılar, bahis siteleri ve ne yazık ki bildiğimiz servis sağlayıcıları. Sorun ortada. Tahlil için bir adım atıldı, bir kaç adım daha atılması lazım.”

Bazı kulüpler açık açık artık maaşları ödeyemediklerini ifade ediyor”

Daha evvel kasım ayı üzere pek çok Anadolu kulübünün, ocak-şubat üzere de büyük kulüplerin nefesinin kesileceği ihtarında bulunduğunu hatırlatan Koç, “Kesilmeye başladı. İsimlere girmeye gerek yok ama bazı kulüpler açık açık artık maaşları ödeyemediklerini ifade ediyorlar. Çok yazık.” tabirini kullandı.

Bu noktaya gelişte eski federasyonların katkısının olduğunu ve korsan yayınla ilgili yasanın daha evvel çıkarılması gerektiğini kaydeden Koç, “Bugün geldiğimiz nokta itibariyle alınacak çok ders var. 115’lerin 75-50’lere inmemesi için de ileri dönük olarak bütün bu yapısal sıkıntıların giderilmesi gerekiyor ki yaklaşık 2 sene sonra yapacağımız ihalede Türk futbolu hak ettiği kıymeti alsın. Avrupa ülkeleriyle karşılaştırdığınız vakit, orada yaşayan insan sayısı, pazar büyüklüğü, satın alma gücü vesaire, bizim sayılarımız kabul edilebilir sayılar değiller. Kulüpler bu işin ciddiyetinin farkındalar. İnşallah ilgili devlet kurumlarıyla bunun tabanına ineriz.” şeklinde görüş belirtti.

“VAR yabancı hakem mi, orta saha yabancı hakem mi?”

Yabancı hakem konusunun da konuşulduğunu dile getiren Ali Koç, “Son 10 yılda hakemlerden en çok yanan bir kulübün lideri olarak söylemek istiyorum;, evet kronikleşmiş bir sorun. Hepimizin bildiği bir şey. Bilhassa son 20 senede gelişerek, artarak sorun haline gelmiş ve yurt dışında da ne yazık ki Türkiye’de şampiyonlukların, muvaffakiyetin yalnızca alanda elde edilmediği intibası da yerleşmiş. Ben bunu şahsen da yaşadım, daha önce söylediğimi üzere hoca ararken.” diye konuştu.

Federasyonun iyi niyetiyle elinden gelenin en iyisin yapmak için çalıştığını ve kulüplerin sabırlı olması gerektiğini ifade eden Koç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Her işi makus giden kulüp, 2-3 haftada bir yaygara kopartırsa hiçbir yere varamayız. Hepimizin sorunu bu ve elde de mevcut hakemler var. Artık iki tane mevzu var yabancı hakemle ilgili. VAR yabancı hakem mi? Orta saha yabancı hakem mi? Her ikisi de mi? Bizim fikrimiz Kulüpler Birliği olarak ki burada tekrar teyit edildi, şu an 22-23 hakemimiz var, 29 hakeme muhtaçlık var. En azından bu devir için bir pilot dönem olarak o 6 eksiği, sakatlık olursa biraz daha fazla olabilir, yabancı hakemlerle giderme konusunda ısrar var. Federasyonumuz ise VAR tarafında bunu yapmaya çalışıyor. O da müspet, hakikat bir adım. Görüştükleri birtakım ülkelerden olumsuz karşılık aldılar zira öteki ülkelerde de VAR hakemlerinin, yalnızca VAR yapan hakemlerin sayısı çok fazla değil, 2-3 yıldır var, dönüşüm içindeyiz. Ancak bir teşebbüs var federasyonda. Biz orta saha yabancı hakem görüşünü bir defa daha federasyonumuza ileteceğiz. Federasyonun görüşünün daha çok VAR hakemlerinde yabancıyı deneme olduğunu biliyoruz. Dünyaya baktığınız vakit da Suudi Arabistan ve Yunanistan ağır bir halde, bilhassa değerli maçlar için yabancı hakem kullanıyorlar. Öbür ülkelerde de hakem değişim programları var. Bunların hepsini inceledik.”

“MHK’dan zaman zaman endişe ediyoruz”

Genel hakem konusunda daha önce sınavların kalkmasını eleştiren ve yeni federasyonun bunu yeniden hayata geçirmesinin olumlu olduğunu söyleyen Koç, “Bunların meyve vermesi zaman alacak. Onun için sabırlı olmamız gerekiyor. Zaman zaman yapay zekayla ilgili hafif kinayeli konuşanlar oluyor. Bu da zaman alacak bir şey. Şimdi 3 hakem seçiyordu, bir hakeme indirilecek ve bunu ilk haftasında Dünya Kupası’ndan sonra bize gösterecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Hakem Kuruluna da seslenen Koç, şöyle konuştu:

“MHK’de olan beşerler aslında bir evvelki periyottan gelen beşerler. Yıllardır bu sistemdeler. Hasebiyle bu sistemin, bu çarkın da modülü, vakit zaman ortağı olan beşerler. Onlar bu yeni federasyonla kendi başlarında, kendi anlayışlarında yeni bir sayfa açtılar mı açmadılar mı bilmiyorum, emin de değilim. Hatta aykırı istikamette de kaygım var lakin ön yargılı olmayalım. Bu dönemi sağlıklı geçirmek için onların da eski ritüellerinden, eski reflekslerinden ve geleneklerinden uzak durup bu yeni federasyonun yapmak istediği niyete de paralel hareket edip Türk futbolunda mümkün olan, büsbütün adalet tahminen bu dönemde gelmeyecek, burada mümkün olan katma bedeli yaratmaları için onların da çorbada tuzları olması gerekiyor. Vakit zaman kaygı ediyoruz.”

İyi şeyler yapmaya çalışan mevcut federasyona destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Ali Koç, “Ama unutmayın ki MHK’ler, pek çok federasyon başkanı, pek çok kulüp başkanı, pek çok kulüp antrenörü getirip götürmüş bu kişiler, aynı kalmışlardır. Dolayısıyla MHK’nin durumu, davranışı çok çok değeri. Zira güzel niyetli bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. ya onun kesimi olacaklar, destekleyecekler veya da rahatımız bozulmasın diye sistemi baltalaya da bilirler. Ben hangi konumda olduklarından şu an emin değilim 12 hafta itibariyle.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçeli oyuncuların Dünya Kupası maçlarında gol atması

Başkan Ali Koç, Fenerbahçeli oyuncuların devam eden Dünya Kupası finallerinde gol atmasıyla ilgili de görüş belirtti.

Oyuncularıyla önce de konuşup başarı dilediklerini ve tebrik ettiklerini aktaran Koç, “Önemli olan kısmetse bu performansı devam ettirmeleri. Bir maçta dünya değişmiyor ancak Belçika sıkıntı bir maçtı. Batshuayi çok hoş bir gol attı 1-0 kazandılar. Ekvator’da ise bana göre Enner Valencia mükemmel oynadı. Genç bir takımın kaptanı, lideri. Ona olan saygıyı da sahada görüyorsunuz. İnşallah başarılarının devamı gelir ve iki takım da gruptan çıkar. Bizim tercihimiz aslında oyuncularımızın bir an evvel geri gelmesi ama Dünya Kupası bambaşka bir şey. Oyuncularımızla maçlardan öce de sonra da temastayız.” dedi.

Türkiye’den Dünya Kupası’na giden tüm sporculara da başarı dileyen ve onların başarısının ligin marka değerini artıracağını söyleyen Koç, kupanın enteresan başladığını, büyük sürprizler yaşandığını ve Türk Milli takımının da orada olmasını çok istediğini aktardı.

Ali Koç’un Brezilya sevgisi

Favori kadrosunun hangisi olduğu sorusuna karşılık da Koç, “Kendi oyuncularımızın oynadığı takımların tabii başarılı olmasını arzu ediyoruz. Ama ben küçüklüğümden beri, favori olsun olmasın her zaman Brezilya’yı istemişimdir. Brezilya ekolüyle Fenerbahçe’nin geçmişi vardır. Dolayısıyla genç nesiller belki Arjantin’i istiyor, Messi var diye, yaştan yaşa değişebiliyor ama benim şahsi arzum, favori diye söylemiyorum, Brezilya’nın başarılı olması.” biçiminde görüş açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu