Haber

Konyalılar da tarihi ana tanıklık etti

KONYA (İGFA) –İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu, Konya Bilim Merkezi’nde 7’den 70’e bilim ve uzay meraklıları tarafından ilgiyle takip edildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan, Türkiye’nin ilk ve en büyük TÜBİTAK destekli bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi’nde kurulan dev ekranda tarihi anları takip eden öğrenciler ve aileleri, lansman töreninin büyük heyecanını paylaştı.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu öncesinde bilim ve uzay tutkunu öğrenciler ve ailelerine yönelik roket devresi, gökyüzü bulmacası ve sanal gerçeklik gibi çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca Dr. Emre Sermutlu’nun uzayla ilgili bir röportajı da vardı. Saatler 00.49’u gösterdiğinde Alper Gezeravcı’nın ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Hava Üssü’nden havalanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru başlayan yolculuğuna tanık olan öğrenciler ve aileleri, bu tarihi anları cep telefonlarıyla kaydetti.

TARİHİ AN’A TANIK OLAN KONYALILAR GURUR DOLU

Konya Bilim Merkezi’ndeki etkinliğe katılanlardan Hasan Kayacı ise ailesiyle birlikte bu tarihi ana tanıklık etmenin büyük bir onur olduğunu söyledi.

Etkinliğe ailesiyle birlikte katıldığını belirten 7 yaşındaki Ayaz Kayacı, “ilk insanlı uzay görevi” kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ilk Türk astronot Gezeravcı’nın yolculuğuna tanıklık etmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. “, Genç yaşta.

66 yaşındaki Raci Ceylan ise yıllardır süren bir hayalin gerçeğe dönüşmesinin büyük bir mutluluk ve gurur olduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Türkiye’nin çok daha iyi noktalara geleceğine inandığını vurgulayan Ceylan, bu gezinin bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti. Konya Bilim Merkezi’nin yaklaşık 500 kişilik katılımcı kitlesine hazırladığı Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi programı kapsamında ana binada astronomi temalı atölye çalışmaları, bilimsel sohbet etkinlikleri ve ödüllü bilgi yarışması gerçekleştirildi. Planetaryum alanında katılımcılara yönelik gökyüzü sunumları, sinema gösterimleri ve teleskoplarla gökyüzü gözlem etkinlikleri de düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu