Ekonomi

Katar’dan Türkiye’ye 10 milyar dolarlık kaynak

Ekonomi idaresi içeride regülasyonlarla döviz arz ve talebini istikrarda tutacak bir kur siyaseti izliyor..

Batı sermayesinin ise mevcut tercihlerle yatırımlarını azaltması nedeniyle ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dost ülkelerden dış kaynak sağlayarak, kur başta olmak üzere ekonomi politikalarını destekliyor.

Bu kapsamda Katar ile Türkiye ekonomik ve diplomatik ilişki, komşuları tarafından Katar’a yönelik ekonomik bağların kesmesi ile birlikte sürat kazanmıştı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2017 ortasından 2021 başına kadar Katar’la olan diplomatik, ticaret ve ulaştırma bağlantılarını kesmişti.

Türkiye ile Katar ortasındaki ekonomik ilgiler arttırıldı

TCMB Katar Merkez Bankası ile evvel 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap mutabakatı imzalamış, Katar bu periyotta Borsa İstanbul ve Avrasya tünelinden de pay almış, ülkeler başkanlar düzeyinde ekonomik bağlantıların daha da artırılacağını açıklamıştı.

Türkiye’ye 10 milyar dolarlık kaynak

Reuters’a bilgi veren üst seviye bir yetkili, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir” diyerek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“3 milyar doları yıl sonuna kadar gelecek”

“Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı.”


“Katar-Türkiye ekonomik ilişkileri artmaya devam edecek”

Konu hakkında bilgi sahibi bir diğer yetkili ise Katar ile Türkiye ortasında ekonomik münasebetlerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Hazine’nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir bölüm kaldı. İlk etapta Katarın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki yöntemi görüşmeleri pozitif ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın ilk aylarında devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Yetkili, “Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da süreç içerisinde genişletilebilecek diğer konularda Katar’ın önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını söyleyebilirim” dedi.

Aynı kaynak bankaların sendikasyonlarına iştirakin arttırılması sistemlerin kullanıldığını da söyledi.

Suudi Arabistan’dan da 5 milyar dolar gelecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Katar Maliye Bakanı Al-Kuwari ile son olarak geçen ay bir araya gelmişti.

Suudi Arabistan da bu hafta Türkiye’ye 5 milyar dolar mevduat yapılması için müzakerelerde en son evresinde olduklarını açıkladı.

Merkez Bankası’nın toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap mutabakatı bulunuyor.

Bankacıların hesaplamalarına nazaran swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor.

Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat ilgisi ise bulunmuyordu.

Katar’ın swap mutabakatı ise birebir meblağ ile bir kaç ay evvel yenilenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu