Haber

İranlı milletvekili: ABD’nin yaklaşımı nedeniyle yakında bir anlaşma olmayacak gibi görünüyor

İranlı milletvekili Mujtaba Tevanger, Tahran ile yaptırımların kaldırılması için New York’ta Washington’un ortasında görüşmeler yapıldığını doğruladı, ancak Washington’un yaklaşımı nedeniyle yakın zamanda bir anlaşmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Tahran milletvekili Tevanger, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “New York’taki müzakerelere rağmen ABD’nin yaklaşması nedeniyle anlaşma sağlanamadı. ABD’nin (İran) mal varlığının serbest bırakılması karşılığında İran’a karşı bloke edildi. hukuka ve İran’ın çıkarlarına aykırı. İran’dan nükleer tavizler almaya çalışıyor.” sözlerini kullandı.

ABD yönetiminin İran’ı doğrudan müzakerelere çekmeye çalıştığını belirten Tevanger, “ABD esir takası konusunda bile ciddi bir adım atmadı ve bu konuyu uranyum zenginleştirme konusuna bağladı.” değerlendirmesini yaptı.

Londra merkezli Middle East Eye haber sitesi, 8 Haziran’da iki isimsiz kaynağa atıfta bulunarak, İran ve ABD’nin Tahran’ın nükleer programına getirilen kısıtlamalar karşılığında petrol satışına izin verecek “geçici bir anlaşmaya” yaklaştığını iddia etti.

Haberde, İran’ın BM Daimi Temsilcisi Said Iravani ile Beyaz Saray’ın İran Özel Temsilcisi Robert Malley’in ABD’ye birkaç kez geldikleri ve görüşmelerde değerli ilerlemeler kaydedildiği belirtildi.

İran ve ABD tarafından yapılan diğer ayrı açıklamalarda gündemde “geçici bir anlaşma” olmadığı belirtilirken, müzakerelerin yapılıp yapılmadığına dair bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu