Ekonomi

İngiltere ekonomisi Ocak’ta yüzde 0.3 büyüdü

İngiltere ekonomisinin bu yıl ocak ayında yüzde 0,3 büyüdüğü bildirildi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Ocak ayı büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre ülkede gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) Ocak ayında yüzde 0,3 arttı.

Ekonomistlerin beklentisi, Ocak ayında ülke ekonomik büyümesinin yüzde 0,1 artması yönündeydi.

İngiliz ekonomisi geçen yıl Aralık ayında yüzde 0,5 daralmıştı.

Büyüme bilgilerine ilişkin bir değerlendirme yapan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, son aylık büyüme verileriyle İngiltere ekonomisinin göründüğünden çok daha dayanıklı olduğunu kaydetti.

KMPG İngiltere’nin Baş Ekonomisti Yael Selfin de ekonomideki büyüme işaretlerine rağmen durgunluk olasılığının hala masada olduğunu belirtti.

Selfin, “Toptan gaz fiyatlarındaki belirgin düşüş ve tedarik zinciri aksamalarının hafifletilmesi, 2023’ün başlarında ekonomik beklentilere bir miktar destek sağladı. Ancak bu, tüketici harcamaları nedeniyle bu yılın ilk yarısında bir durgunluğu önlemek için yeterli olmayabilir. , daha yüksek fiyatlar ve daha yüksek faiz oranları. terimi kullanılarak bastırılmaya devam edildiğinden zayıf kalmaktadır.

2022’nin 4. çeyreğinde İngiltere ekonomisi bir önceki çeyreğe göre değişmeden kaldı ve teknik durgunluktan kıl payı kurtuldu.

İngiltere ekonomisi, geçen yıl yıllık yüzde 4’lük büyüme ile G7 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu