Haber

Gülistan Doku’nun ailesi, asıl zanlı ve babası hakkında suç duyurusunda bulundu

TUNCELİ’de 5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun (21) ailesi, avukatları aracılığıyla, dosyanın asıl şüphelisi olan Zeinal A.’yı tutuklayarak adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. O dönemde belgeyi düzenleyen asayiş biriminde görev yapan kişi görevden alındı. Gözaltına alınan polis memuru EY’nin de şüpheli olarak dosyaya dahil edilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verirken, dönemin valisi Tuncay Sonel hakkında da haberi olduğunu iddia ederek görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Baş şüphelinin yurtdışına kaçırılmasıyla ilgili.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Ailesi, 6 Ocak’ta İl Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu. Doku’yu bulmak için cep telefonu sinyallerini izleyen güvenlik güçleri, onun saat 11.29’da Atatürk Mahallesi’ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiğini belirledi. Yol güzergahında Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarının incelemesine rağmen Doku’nun araçtan nerede indiği belirlenemedi. Yapılan incelemeler sonucunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki Sarı Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Viyadüğün üzerinden geçen bir aracın kamerasına Gülistan Doku’nun görüntüsü yansıdı. AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri ve sivil toplum kuruluşları, Tunceli koordinasyonunda Uzunçayır Baraj Gölü’nde Dönemin Valisi Tuncay Sonel. Üniversitelerden 542 işçi ve gönüllüler, 88 araç, 38 tekne, 10 ROV cihazı, 6 drone, 4 sonar ve 3 arama köpeğiyle yapılan aramalara rağmen Doku’dan eser bulunamayınca çalışma sonlandırıldı.

BAŞ ŞÜPHELİ ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI, BABASI MESLEKTEN İHBAR EDİLDİ

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, kaybolmadan önce görüştüğü son kişi olduğu belirtilen Rus asıllı erkek arkadaşı Zeinal A., yaklaşık 2 yıl sonra Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. olay. Zeinal A. 4 saatlik ifadesinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Doku’ya ait gizli kalması gereken kişisel bilgileri sosyal medyada ifşa ettiği gerekçesiyle Zeinal A.’nın babası EY hakkında da dava açıldı. Mahkeme, EY’yi kişisel verileri ele geçirmek ve yaymak suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca sosyal medya hesaplarında yapılan inceleme ve araştırmada EY’nin, 2018 yılında Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi şehit eden polis memuru İsmail Hakkı Saraçoğlu hakkında da sosyal medyada olumlu açıklamalar yaptığı belirlendi. Zeinal A.’nın babası EY, Tunceli Valiliği’nin önerisi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından polislik mesleğinden ihraç edildi.

‘DOSYAMIZIN MAĞDURU 4 YILDIR ULAŞILAMAYAN DOKU’

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, baş şüpheli Zeinal A. hakkında verilen adli kontrol kararının yetersiz olduğunu, güçlü şüpheli olarak tutuklanması için savcılığa dilekçe sunduklarını belirterek, “Gülistan Doku soruşturma belgesi 2012’de başlatıldı. 07.01.2020. Bu soruşturmanın devam eden aşamasındaki yargı uygulamaları toplumdaki adalet duygusunu zedelemektedir.” Belgede birden fazla hatalı işlem var. Belgede faillerin korunduğuna dair delillerimiz var. Bu aşamada hata duyurusunu da yaptık. Sulh Ceza Hakimliği’nin Gülistan Doku soruşturmasının baş şüphelisi hakkında güçlü şüpheleri olduğu gerekçesiyle yurt dışına çıkmaması, belli yerlere gitmemesi. Başvuru şeklinde adli tedbir alındı. Belgemizin mağduru yaklaşık 4 yıldır ulaşılamayan ve akıbeti bu aşamaya kadar bilinmeyen Gülistan Doku’dur. Bu aşamada dosyadaki delilleri yeniden değerlendirerek şüphelinin devam eden adli kontrolünün yetersiz olduğu gerekçesiyle tutuklanmasını talep ettik. Beklentimiz Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın belgedeki delilleri değerlendirerek asıl şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarmasıdır. “Buna ilişkin dilekçemizi verdik” dedi.

‘TOPLANMASINI İSTEDİĞİMİZ ÇOK DELİL VAR’

Avukat Ali Çimen de Zeinal A.’nın babasının şüpheli olarak dosyaya dahil edilmesi için dilekçe verdiklerini, dönemin valisi Tuncay Sonel hakkında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. “Dosya Tunceli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yönetilmektedir. Asayiş Şubesi’nde görev yapan bir polis memurudur.” O, baş şüphelinin babasıydı. Onun da şüpheli olarak belgelere girmesi yönünde talebimiz vardı. İlişkisi şu şekildeydi: Gülistan’ın 04.01.2020 tarihinde gittiği son bir ev var, burası da zanlının babasının evi. Yine 04.01.2020 gecesi Gülistan’ın evden ayrılmasının ardından bir vatandaşın Gülistan’ın zorla araca bindirildiğini ihbar etmesi savcılık tutanaklarına yansıdı. Onu zorla bir araca bindirmeye çalıştıkları araç, bu baş şüphelinin babasına aitti. Bu basına da yansıdı. Araç, soruşturmanın başladığı gün Tunceli’den ayrılıyordu. Yine dosyamızda 5 adet hedef sayı bulunmaktadır. Bu 5 hedef rakamına ilişkin HTS kayıtları dosyaya girildi. Hepsi asayiş dairesinde çalışan babaya ait. Kendisinin bu dosyanın odak noktası haline geldiğini ve bu nedenle şüpheli olarak dosyaya dahil edildiğini söyledik ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep ettik. Son dilekçemizin ikinci aşamasındaki talebimiz budur. “Dosyada toplamak istediğimiz pek çok delil var” dedi.

‘VALİ’NİN BU İŞİN İÇİNDEKİ GÖREVİ İSTİSMAR EDİLMEZ’

Avukat Çimen, baş şüphelinin annesi CY’nin CİMER’e gönderdiği dilekçede dönemin Valisi Tuncay Sonel hakkındaki ifadesine ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Dilekçede, baş şüphelinin dönemin Valisi Tuncay Sonel’in bilgisi dahilinde yurt dışına kaçırıldığına ilişkin şikayetten bahsediliyor. Dönemin valisinin şüpheliyle ilgili bu işi alması görevi kötüye kullanmadır. bir belgede onu ülke dışına çıkarmak. Bu bizim de ifademiz değil. Bu bizim ifademiz değil. E’ye yazdığı dilekçede mevcut. Bu nedenle bunları ileten kişinin ibraz edilmesini istiyoruz. Görevi kötüye kullanmaktan yargılandı. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduk, delillerin toplanmasını istiyoruz. 4 yıldır ulaşılamayan bir kadın var. Asıl şüpheli ve Tunceli Cezaevi hakkında yeterli delil var Sulh Ceza Mahkemesi ayrıca “Kuvvetli suç şüphesi olduğu gerekçesiyle hakkında iki yönlü tedbir aldı. Bu aşamada mağdura ulaşamazsak adli tedbirin yetersiz olduğu ortadadır. Bu nedenle asıl şüphelinin tutuklanmasını istiyoruz.”

besiktasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu