Ekonomi

FTC, ilaç fiyatlandırmasında eczane fayda yöneticilerinin pazar gücüne dikkat çekiyor

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), az sayıda eczane fayda yöneticisinin (PBM) pazar konsolidasyonu nedeniyle ABD’de reçeteli ilaçların fiyatlandırılması üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu tespit etti.

FTC’nin geçici personel raporunun bir parçası olan bulguları, ABD’deki reçeteli ilaç taleplerinin %79’unu yöneten en büyük üç PBM’nin hakim konumlarını tüketicilerin ve daha küçük eczanelerin aleyhine kullanıyor olabileceğini gösteriyor.

Bu PBM’ler, özellikle UnitedHealth Group Inc’in (NYSE:UNH) Optum birimi, CVS Health Corp’un (NYSE:CVS) CVS Caremark’ı ve Cigna Corp’un (NYSE:CI) Express Scripts’i, ilaç piyasasının mevcut yapısı sayesinde zenginleşerek potansiyel olarak maliyetleri şişiriyor ve rekabeti kısıtlıyor. FTC Başkanı Lina Khan, ajansın sağlık piyasasındaki baskın oyuncuları araştırmak için tüm araçlarını kullanma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Rapor, PBM’lerin formülerleri (sigorta kapsamındaki ilaçların listesi) için ilaçları nasıl seçtikleri ve eczanelere nasıl geri ödeme yaptıkları gibi şeffaf olmayan uygulamalarına ışık tutuyor. Ayrıca, geleneksel olarak doğrudan PBM’ler tarafından üstlenilen bir rol olan ilaç sözleşmelerini ve iadelerini müzakere eden PBM grup satın alma organizasyonlarının (GPO’lar) yakın zamanda kurulduğunun da altını çizdi.

FTC’nin endişeleri, Başkan Joe Biden’ın Enflasyon Azaltma Yasasının kabul edilmesinin ardından sağlık hizmetleri ve reçeteli ilaç maliyetlerini azaltmaya yönelik daha geniş kapsamlı girişimi bağlamında ortaya çıkmaktadır.

Kurum, PBM pazarındaki yüksek yoğunlaşmaya dikkat çekerek, en büyük şirketlerin büyük sigorta şirketleri ve eczane zincirleri ile dikey olarak entegre olduklarını ve bu sayede ilaç fiyatları ve erişimi üzerinde önemli bir kontrol sağladıklarını belirtti.

FTC ayrıca bu PBM’lerin, CVS’nin Aetna’ya sahip olması gibi en büyük perakende eczane zincirlerine ve sigorta şirketlerine sahip olan şirketlerin bir parçası olduğunu ve pazar güçlerini daha da pekiştirdiğini belirtti.

UnitedHealth Group Inc, CVS Health Corp, Cigna Group ve Humana Inc (NYSE:HUM) dahil olmak üzere soruşturulan altı şirket, pazarın %90’ından fazlasını kontrol ediyor ve pozisyonlarını sağlamlaştırmak için 2016’dan 2023’e kadar 190’dan fazla işlem gerçekleştirdi.

Bu konsolidasyon, hastaları başka yerlere yönlendirerek ve onları elverişsiz sözleşmelere mahkum ederek bağımsız eczanelere zarar verebilecek uygulamalara yol açmıştır. Ayrıca FTC, PBM’lerin ilaç üreticileriyle daha ucuz jenerik ilaçlara erişimi kısıtlayan indirim pazarlıkları yapıyor olabileceğini tespit etti.

FTC’nin en büyük PBM’lerin ilaç fiyatlandırması ve erişimi üzerindeki etkisine yönelik soruşturması 2022 yılında başladı ve piyasadaki en büyük altı PBM’yi kapsayacak şekilde genişletildi. Kurumun bulguları, reçeteli ilaç fiyatlandırmasının karmaşıklığını ele almak ve sağlık sektöründe adil rekabeti sağlamak için devam eden çabaların bir parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-maltepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu