Teknoloji

Excel ile, tamamen oynanabilir bir Fallout oyunu yaptılar

Excel’i bir tablo oluşturma programı olarak biliyorsunuz ancak bu gelişmiş uygulamanın kendi içinde bir kodlama dili bulunuyor, böylece tabloları birbirine bağlayıp otomatik işlemler yaptırabiliyorsunuz. Ancak bazen kullanıcılar bu kodları “oyun” geliştirmek için kullanabiliyor. Bu kez karşımızda Excel uygulaması içinde kodlanmış Fallout oyunu bulunuyor.

Fallout ilk kez 1990’lı yıllarda ortaya çıkan ve hızla efsane olan bir oyun. Dönemin ünlü oyun yapımcısı Interplay tarafından geliştirilen oyun o kadar sevildi ki, devamı da peşisıra geldi ancak 90’lı yıllar oyun satmak için çok doğru bir zaman değildi ve nükleer savaş sonrasındaki hayatı anlatan bu harika oyun, Interplay’ın giderlerini karşılamaya yetişemedi ve şirket iflas etti.

Dijital dünyanın gelişip oyunların online olarak satılıp dağıtıldığı “Steam” çağına geldiğimizde, bugünün ünlü oyun yapımcısı Bethesda, Interplay’a ait olan Fallout markasını satın aldı ve 2008’de Fallout 3 oyununu hayata geçirerek bu efsaneyi yeniden diriltti, 2010’da çok daha gelişmiş bir oyun olan Fallout 10 geldi. Fallout serisi Bethesda’nın elinde o kadar başarılı oldu ki, bugün Amazon Prime tarafından yayına sokulan TV dizisi Fallout da büyük beğeni topluyor ve dizinin ikinci sezonu için de onay alındı.

  • Fallout’un en vurucu sahnesi, ilk çekimde tamamen farklıymış

Bu popülaritenin ortasında şimdi bir de, Excel’de yapılmış kompleks bir Fallout oyunu çıktı.

Retro Text Adventure

Bir Fallout meraklısının yaptığı Excel’deki Fallout oyunu, elbette Fallout oyunları gibi aksiyon veya 3D grafikler içermiyor ancak 80’li yılların “text adventure” oyunları gibi, haritada istediğiniz noktada gezip, karşınıza çıkan düşmanlarla “metin açıklamaları” üzerinden savaştığınız “tatlişko” bir retro text adventure olarak son derece başarılı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Oyunu yapan arkadaş bir de kişisel blog sitesinden oyunu nasıl hayata geçirdiğini duyurmuş. İncelemek isterseniz, Ayrıca sayfada oyunun Excel dosyası da bulunuyor, oynamak isterseniz indirip Excel’de açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu