Haber

Erzincan Anagold Altın Madeni’nde heyelan: Çok sayıda işçi enkaz altında kaldı

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bulunduğu Erzincan’ın İliç ilçesi Eski Değirmen mevkisinde bugün saat 14.30 sıralarında heyelan meydana geldi. Aralık 2010’dan bu yana altın üretiyor. Siyanür ve sülfürik asit dağları çöktü. İlk tespitlere göre çok sayıda personel yeraltında kaldı. Gruplar bölgeye sevk edildi.

‘YERİN ALTINDA KALANLAR VAR, SAYISI NET DEĞİL’

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu olayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Şu anda o bölgede bulunan arkadaşlar belli oldu. Net bilgi vermek için beklememiz gerekiyor. Kısa sürede kamuoyunu bilgilendireceğim. Erzincan’dan 25 dakikada geldik. Şu anda o bölgeye varmış durumdayız. İşlem sırasında toprak çıkarılıp istiflenir. O sırada bir toprak “kayması oluyor. Bütün arkadaşlarımız bunun sebebi üzerinde çalışıyor.”

Aydoğdu, bölgedeki çalışmaları takip ettiğini belirterek, “Yeraltında gömülü insanlar var, sayısı belli değil. Arama kurtarma çalışmalarımız başladı.” söz konusu.

LİSANS TARTIŞMASI GÜNDEMDEYDİ

Şirketin yüzde 80 ortağı Kanadalı altın madenciliği şirketi SSR Mining’in bilançosunda, siyanür sızıntısına rağmen lisansı iptal edilmeyen Kanadalı Anagold Mining şirketinin vergi borcunun silindiği ortaya çıktı.

(HABER MERKEZİ)

payasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu