Haber

Depremden kurtulan “TOKİ evleri” örnek gösterildi

Edirne İl Genel Meclisi’nde Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden sağ kurtulan “TOKİ evleri”nin örnek yapısı gösterildi.

Hatay’daki kurtarma çalışmalarına katılan Edirne Genel Kurul üyeleri Tamer Karadağ ve Mustafa Üstün, Mart ayında yapılan İl Genel Meclisi’nin ilk toplantısında bölgedeki çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

AFAD istekli üyesi Üstün, 1999 Marmara Depremi’nde de görev yaptığını ancak Kahramanmaraş merkezli depremlerin 13 milyon insanın yaşadığı bir coğrafyayı etkilediğini söyledi.

Depreme karşı önlem alınması gerektiğini belirten Üstün, şunları kaydetti:

“Maalesef 1999’da bu acıyı iliklerimize kadar yaşadık. Ama maalesef o günden bugüne pek değişmedik. Keşke bütün binalar TOKİ’lere göre yapılsa. Yıkılmayan binalar TOKİ binalarıydı. yıkılmış binalar da görüldü.”

AFAD gönüllü üyesi Karadağ, depremin ardından kısa sürede bölgeye askeri, AFAD ve Türk Kızılayı ekipleri, çevre illerden gönüllüler ve kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini söyledi.

Katıldıkları kurtarma ekibiyle 9 kişiyi enkazdan çıkardıklarını belirten Karadağ, “Türkiye günlerce sıkıntılı günler geçirdi. Allah Türkiye Cumhuriyeti bayrağını yeniden yarıya indirmesin. Yaralar başladı. iyileşmek için.” söz konusu.

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tarih ise depreme karşı önlemlerin artırılması gerektiğini söyledi.

Sağlam yapıların depremlerde hayat kurtardığını belirten Tarih, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılardan sağ kurtulan binaların incelenip örnek alınması gerektiğini kaydetti.

Geçmiş, deprem bölgesinde kurtarma çalışmalarına katılan meclis üyelerini tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu