Haber

Çin Başbakanı Li, Moğolistan Cumhurbaşkanı Khurelsukh ile Biraraya Geldi

BEİJİNG, 28 Kasım (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Keqiang, Pazartesi günü ülkeyi ziyaret eden Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaa Khurelsukh ile Beijing’de biraraya geldi. Görüşmede her iki taraf da ikili ilişkileri ilerletmek için ortak çaba gösterilmesi konusunda uzlaştı.

Çin ve Moğolistan’ın, dostça işbirliğini geliştirmek için eşsiz kurallara ve birçok açıdan bariz tamamlayıcı avantajlara sahip dost iki komşu ülke olduğunu söyleyen Li, Çin’in Moğolistan ile ilişkilerine her zaman büyük önem verdiğini ve ikili ilişkilerini komşu ülkelerle olan diplomasisinde önemli bir yere yerleştirdiğini ifade etti.

Li, Çin’in Moğolistan ile daha üst seviye yakın temaslarda bulunmaya, birbirinin temel çıkarlar ve temel tasalarına hürmet göstermeye, kalkınma stratejileri sinerjisini güçlendirmeye, çeşitli alanlarda karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini ilerletmeye, bölgesel ve milletlerarası münasebetlerde irtibat ve uyumu ilerletmeye ve Çin-Moğolistan ilgilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğunu vurguladı.

Başbakan, Çin-Moğolistan işbirliğinin sırf bölgesel istikrar ve kalkınmaya yardımcı olmakla kalmayıp dünya barışına da katkı sağladığını işaret etti. Li, ülkesinin ikili ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek, altyapı inşaatı, kömür ve başka güç gelişimi için işbirliğini güçlendirmek, ayrıyeten güç güvenliği ve arzdaki istikrarı ortak formda korumak için Moğolistan ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Çin’in sınır geçişi ve demiryolu bağlantısı konusundaki işbirliğini aktif şekilde destekleyeceğini söyleyen Li, iki ülkenin çölleşmeyle mücadelede işbirliğini güçlendireceğine ve iklim değişikliğiyle başa çıkmaya çalışacaklarına dair umudunu dile getirdi.

Khurelsukh ise Moğolistan ve Çin’in uygun birer komşu, dost ve ortak iki ülke olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, ülkesinin Çin ile uzun vadeli, istikrarlı, yeterli komşuluk temelinde dostça bağlantılar geliştirmeye kararlı olduğunu ve iki ülkenin kalkınma stratejilerinin sinerjisini artırmak ve ikili ticareti geliştirmek için çalışmaya istekli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Khurelsukh, Moğolistan’ın altyapı, güç ve çölleşmenin önlemesi ve denetimi bahislerinde işbirliğini derinleştirmek, lojistik ve ulaşımı kolaylaştırmak ve hudut limanlarındaki gümrük süreçlerini uygunlaştırmak ile Moğolistan-Çin ortasındaki kapsamlı stratejik paydaşlığı yeni bir düzeye çıkarmak için ortak uğraş göstermek maksadıyla Çin ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu