Ekonomi

Çiftlik Bank davasında ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın savunması

Çiftlik Bank ana davasında aralarında ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Uruguay’dan getirilen ve Aydın’ın ‘kara kutusu’ olarak gösterilen Osman Naim Kaya serbest bırakıldı. Duruşmada savunmasını yapan Mehmet Aydın, şunları söyledi: Şirketler kayyum tarafından yönetilirken ödeme yapılabiliyordu. Suçlu olsak bile ödemelerin yapılacağını söyledi.

Nisan ayında Uruguay’dan Türkiye’ye iade edilen tutuklu sanıklar Fatih Aydın, Mehmet Aydın ve Osman Naim Kaya, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada avukatlar da hazır bulundu.

KUSURLU OLSA BİLE ÖDEMELER YAPILACAK

‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, şunları söyledi: Türkiye’de 100 firmamız var. Devletin kestiği cezalar bilişim şirketine uygulandı. Game ve Dora gıda firmalarının devlete herhangi bir borcu bulunmamaktadır. Şikâyetçilerin zararları malvarlığı üzerinden tazmin edilebilir. Şirketler mütevelli heyeti tarafından yönetilirken ödemeler yapılabiliyordu. Suçlu olsak bile ödemeler yapılacak. “Serbest bırakılmamı talep ediyorum” dedi.

CEZAMI VERDİM

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın kara kutusu olarak gösterilen Osman Naim Kaya, şunları söyledi: “Uruguay’da kara para aklamaya yardım etmekten 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım.” Cezamı çektim. Türkiye’de açılan dava nedeniyle yurt dışında kaçak olmam mümkün değil. Uruguay devleti, iademle ilgili tüm yazışmalara, cezamın infazı nedeniyle iade edilemeyeceğimi belirterek cevap verdi. Bu hükümler Dışişleri Bakanlığından temin edilebilir. “Serbest bırakılmamı talep ediyorum” dedi.

KARA KUTU TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, suçun mahiyet ve mahiyetinin değişme ihtimali, delillerin toplanmış olması, delillerde tahrifat şüphesinin bulunmaması ihtimalini dikkate alarak sanık Osman Naim Kaya’nın tahliyesine karar verdi. Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

İDDİAAT

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı 5 farklı iddianame birleştirildi. Davalarda toplam 4 bin 582 kişi müşteki olarak yer aldı. Aralarında Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da bulunduğu 20 sanığın diğer 5 dava için toplam 86 bin 114 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

cerkezkoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu