Ekonomi

Borsa bir haftalık aranın ardından yükselişle açıldı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 5,86 artışla 4.769,15 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 263,81 puan ve yüzde 5,86 artışla 4.769,15 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 6,53, holding endeksi ise yüzde 5,06 arttı. Sektör endeksleri arasında yüzde 7,64 ile kimya, petrol, plastik en çok değer kaybederken, en çok yüzde 3,76 ile spor kaybetti.

BIST 100 endeksi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle geçtiğimiz hafta Çarşamba günü sürece kapatılmış ve o günkü işlemler de iptal edilmişti. Son işlemlerin gerçekleştiği geçen hafta Salı günü endeks yüzde 8,62 kayıpla 4.505,34 puandan kapandı.

Bugünkü açılış öncesinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Borsa İstanbul, işlemlerin 5 gün süreyle durdurulduğu Borsa İstanbul hisse senedi ve vadeli işlem piyasalarında bir dizi önlem açıkladı.

Analistler, ülkede alınan önlemlerin TL varlıklara olan ilgiyi artırmasının beklendiğini belirterek, özellikle geri alım programı açıklayan şirket hisselerindeki hareketliliğin yakından takip edileceğini söyledi.

Analistler, dün açıklanan tahminlerin üzerinde açıklanan enflasyon verilerinin ardından risk iştahının düşük kaldığını belirtirken, küresel borsalarda İngiltere’de enflasyon, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, ABD ve New York’ta perakende satışlar dikkat çekti. Bugünkü veri gündeminde Fed imalat endeksi öne çıktı. .

Analistler, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının da takip edileceğini vurgulayarak, teknik olarak BIST 100 endeksinin 4.750 ve 4.600 pozisyonunda olduğunu, 4.850 puanın ise direnç pozisyonunda olduğunu bildirdi. (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu