Sağlık

Bakan Koca: Antibiyotik bilinçli kullanılmalı

ANKARA (İGFA) –Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü münasebetiyle yayımladığı açıklamada, antibiyotiklerin bilinçli kullanımı konusunda uyarıda bulundu.

Antibiyotiklerin bilinçli kullanılmaması durumunda enfeksiyona neden olan bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç kazanacağını vurgulayan Bakan Koca, “Bu durumda bile ölümcül hastalıkların tedavisi zorlaşabilir veya imkansız hale gelebilir. Ateşi düşürmek için antibiyotik kullanmak yanlıştır,” dedi. ağrıyı dindirir veya virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eder. Antibiyotikler yalnızca bakterilere karşı kullanılabilir.” Etkili olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Antibiyotikler doktor tavsiyesi ve reçetesi ile alınır. Enfeksiyonun en etkili şekilde tedavi edilmesi ve direnç riskinin azaltılması için mutlaka kullanılması gerekir” dedi. doğru dozda, doğru şekilde ve reçeteye uygun zaman aralıklarında antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı “Günümüzde dünya çapında bir halk sağlığı sorununa neden olduğunu hatırlatmak isterim” dedi.

beytussebapajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu