Haber

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği personeli tahliye edildi

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği çalışanları ve aileleri ile büyükelçiliğe düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden güvenlik şefinin cenazesi Bakü’ye getirildi.

Uçakla Bakü’ye gelen Tahran Büyükelçiliği çalışanları ve aileleri, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov ve bakanlık yetkilileri tarafından karşılandı. Saldırıda şehit olan emniyet amiri üsteğmen Orhan Askerov’un cenazesi de uçakla getirildi.

Halefov, basına yaptığı açıklamada, Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının terör eylemi olduğunu söyledi.

Böyle bir olayın olmasını beklemediklerini belirten Halefov, “Bu kabul edilemez. Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’ne göre her devlet ülkedeki büyükelçiliklerin güvenliğinden sorumludur. Doğal olarak meydana gelen terör olayından İran sorumludur. “Her yönüyle ve şeffaf bir şekilde soruşturmalı, suçluları ve arkasındaki güçleri tespit etmeli ve cezalandırmalıdır. İran’dan açık talebimiz budur.” dedi.

“İran’a güvenimiz yok”

Olaya ışık tutmak için ilgili uluslararası mekanizmaları kullanmayı planladıklarını kaydeden Halefov, “Cumhurbaşkanımız zor da olsa Tahran Büyükelçiliği’ni boşaltma kararı almıştır. Saldırının durdurulması sorumluluk gerektiren bir karardır. Herhangi bir ülkedeki büyükelçilik faaliyetleri ve diplomatik faaliyetler.Ancak, büyükelçilik personelimizin can güvenliğinin sağlanması açısından İran’dan hiçbir umudumuz ve güvenimiz yok.” terimleri kullandı.

Komşu ülkedeki şehitlikten büyük üzüntü duyduklarını vurgulayan Halefov, “Tahran Büyükelçiliği’nin diplomatik faaliyeti tamamen durdurulmuştur. Binayı ve taşınmazları korumak için 5 kişi orada kalacak ama bu kişiler devreye girmeyecek. Tebriz Başkonsolosluğumuz faaliyetlerine devam edecektir.” bilgisini paylaştı.

Etkinlik

27 Ocak sabahı Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırıda büyükelçilik güvenlik şefinin öldüğü, iki güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

İranlı yetkililer olayın ardından saldırganın yakalandığını duyurdu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı ve Tahran Büyükelçiliği’nin boşaltılacağını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de saldırıyı terör eylemi olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu