Haber

AYM’den son dakika HDP kararı

HDP’nin kapatılmasını talep eden davada Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisiyle ilgili kapatma davasını 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri sonrasına bırakmak için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını açıkladı.

TALEBİN REDDİ KARARI
Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatma davasının görüşülmesinin seçim sonrasına ertelenmesi, tedbir savunması için 15 gün ek süre verilmesi ve partinin esastan savunmasının verilmesi talebini 14 Mart Salı günü reddetmeye karar verdi.

KAPATMA EYLEMİ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?
Kapatma davası sürecinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklamasını 10 Ocak 2023’te yaptı. HDP yetkililerinin belirtilen günkü konuşmasının ardından vakıf.

Rapor Yargıtay üyelerine dağıtıldıktan sonra, mahkeme başkanı toplantı için bir gün belirler, üyeler belirlenen günde ortaya çıkar ve kapatma talebini baştan görüşmeye başlar.

HESAPLAR 5 OCAK’TA BLOKLANDI
Ceza davasının takip ettiği kapatma davası sırasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Yargıtay, 5 Ocak’ta Hazine yardımı alan partinin hesaplarının bloke edilmesine karar verdi. ve partiye savunması için bir ay süre verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu