Haber

Adalet Bakanlığı’ndan deprem bölgesi için ‘hırsızlık’ genelgesi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla Kriminal İşler Genel Müdürlüğü, depremin olduğu andan itibaren deprem bölgelerinde gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalara başladı.

Bu süreçte deprem nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerde hırsızlıkla ilgili gerekli tedbirler alındı.

Başsavcılığa Mektup

Bu konuda bakanlık ayrıca başsavcılıklara ‘Soruşturma İşlemlerinin Fiziki Ortamda Yürütülmesi’ konulu yazı gönderdi.

Deprem felaketinin yarattığı tedirginlik ve kafa karışıklığından yararlanılarak, binalarda bulunan moloz ve değerli eşya ve yardım malzemelerine karşı hırsızlık yapan şahısların ivedilikle soruşturulması için tedbir alındı.

Fiziksel araştırma

Bu kapsamda deprem bölgesinde bulunan adliyelerin fiziki yapısının ve UYAP sisteminin zarar görmesi nedeniyle soruşturma işlemlerinin fiziki ortamda yürütülmesine imkan verildi.

Maddede, Cumhuriyet Savcısının bir hatanın işlendiği öğrenilir öğrenilmez doğrudan doğruya veya emrinde görevlendireceği kolluk görevlileri aracılığıyla her türlü soruşturmayı yaparak hataya ilişkin inceleme yapması gerektiği vurgulanmıştır. :

Nasıl uygulanacak?

Adliyelerde ve UYAP sisteminde deprem nedeniyle oluşan hasarlar, soruşturma işlemlerinin 5544 Sayılı Kanun uyarınca derhal başlatılması açısından sorun teşkil etmeyecektir. UYAP’ın kullanılamadığı durumlarda fiziki belgeler üzerinden inceleme işlemleri yürütülecektir. . Fiziksel olarak UYAP dışında oluşturulan belgeler veya kararlar, pürüzler ortadan kalktıktan hemen sonra UYAP sistemine aktarılacaktır.

Yazıda ayrıca bölgelerde görevli Cumhuriyet başsavcılıklarının iş ve işlemlerinin gereken özen ve dikkatle yürütülmesi istendi.

haberikizdere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu