Ekonomi

ABD Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletiyor, Çin üzerinden çip ticaretini vuruyor

Amerika Birleşik Devletleri Rusya’ya yönelik yaptırımlarını önemli ölçüde genişletti ve şimdi de Rusya’ya yarı iletken tedarik eden Çin merkezli firmaları hedef alıyor. Bu hamle, Ukrayna’da devam eden çatışma ortamında Rus ordusunun kapasitesini zayıflatmayı amaçlayan tedbirleri yoğunlaştırıyor.

ABD Hazinesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada Rusya’nın savaş ekonomisiyle bağlantılı yabancı finans kuruluşlarına yönelik ikincil yaptırım riskini arttırdığını duyurdu. Bu kurumlar artık ABD finans sisteminden çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya.

Ayrıca ABD, Rus askeri sanayi üssünün belirli ABD yazılım ve bilgi teknolojisi (BT) hizmetlerini kullanmasını sınırlamak için harekete geçiyor. Bu, sadece Rusya’da değil aynı zamanda Asya, Avrupa ve Afrika’da bulunan 300’den fazla kişi ve kuruluşu içeren daha geniş bir yaptırım paketinin parçasıdır.

ABD Ticaret Bakanlığı, koordineli bir çabayla, yarı iletkenleri Rusya’ya yönlendirmekle suçlanan Hong Kong merkezli paravan şirketlere baskı uyguluyor. Bu önlemlerin, başta yarı iletken çipler olmak üzere Moskova için hayati önem taşıyan yaklaşık 100 milyon dolar değerinde yüksek öncelikli ürünü etkilemesi bekleniyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen yeni yaptırımların önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Bugünkü adımlar, üçüncü ülkelerden gelen kritik tedariklere olan bağımlılıkları da dahil olmak üzere, uluslararası malzeme ve ekipman için kalan yollarını vuruyor.”

Yellen ayrıca yaptırımların Rusya’nın savaş ekonomisiyle iş yapanların mali risklerini arttırmak, kaçakçılık yollarını tıkamak ve Rusya’nın yabancı teknoloji, ekipman, yazılım ve BT hizmetlerinden faydalanma kabiliyetini azaltmak üzere tasarlandığını açıkladı.

Bu yaptırımların açıklanması Başkan Joe Biden’ın Güney İtalya’da Yedi Demokrasiler Grubuyla yapacağı zirve için yola çıkmasıyla aynı zamana denk geldi. G7 zirvesinin temel hedeflerinden biri, Rus işgaline karşı savunmasının üçüncü yılında olan Ukrayna’ya desteği arttırmak ve Rus ordusunun operasyonel kabiliyetlerini ortadan kaldırmak için çalışmaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ferizliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu