Haber

A Milli Kadın Basketbol Takımı, Avrupa şampiyonası eleme grubundan çıkma hedefinde

FIBA 2023 Bayanlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu’nda yer alan A Milli Kadın Basketbol Takımı’nda amaç, kümeden başkan çıkmak.

FIBA 2023 Bayanlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde, Mersin’de 24 Kasım Perşembe günü Arnavutluk ve 27 Kasım Pazar günü Slovenya ile oynayacakları karşılaşmalar için kentte kampa giren A Ulusal Bayan Basketbol Takımı’nın hazırlıkları sürüyor.

Başantrenör Ekrem Memnun yönetimindeki milliler, Servet Tazegül Spor Salonu’nda idman yaptı.

Bir kısmı basına açık gerçekleşen idmanı, Türkiye Basketbol Federasyonu yöneticileri de takip etti.

İl Gençlik ve Spor Müdürü Ökkeş Demir de teknik grupla sohbet etti. Tatlı ikramında bulunan Demir, karşılaşmalar için ay yıldızlılara muvaffakiyet dileklerini iletti.

Kadın Basketbol Ulusal Gruplar Yöneticisi Nilay Yiğit Kartaltepe, gazetecilere, oyuncuların hem lig hem de Avrupa’daki ağır bir temponun akabinde ulusal gruba katıldığını söyledi.

Oyuncuların sakatlık durumunun olmadığını bildiren Kartaltepe, iki karşılaşmayı da kazanarak Avrupa şampiyonasına gitmeyi garantilemek istediklerini tabir etti.

Başantrenör Mutlu: “Büyük hayallerimiz var”

Başantrenör Şad da Avrupa şampiyonası eleme kümesinde ikinci “pencere maçları”nı oynayacaklarını aktardı.

Müsabakalara güzel hazırlandıklarını anlatan Şad, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Grupta avantajlı bir durumdayız. Artık Mersin’de çok önemli ‘pencere maçları’nı oynayacağız. Hedefimiz, bu avantajımızı koruyup, kümeden birinci çıkarak Avrupa şampiyonasında yer almak. Avrupa şampiyonaları olimpiyata gidecek kadroları da belirliyor. Hasebiyle büyük hayallerimiz var. Birinci önceliğimiz Avrupa şampiyonasında yer almak. Oraya gidebilmemiz için bu kümeden birinci çıkabilmemiz lazım. 10 küme var. O kümelerden en güzel 4 ikinci de şampiyonaya katılacak. Şu an onu düşünmek bile istemiyoruz zira avantajımızı korumak için buradayız.”

Memnun, takımda morallerin yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Takımın havası genel olarak güzel. Oyuncular istekli. Ulusal kadronun zati oluşmuş bir kültürü var. Bayan Ulusal Ekibimiz, ülkemizi ve basketbolumuzu her vakit gayretiyle, isteğiyle en yeterli yerlere getirerek çok âlâ temsil etmiş bir grup. Yeni arkadaşlar var lakin o kültür, mücadeleci ruh her vakit burada. Daha deneyimli arkadaşlar, yeni arkadaşlara bunu anlatmak için efor gösteriyor. En uygun halde hazırlanacağız. Ulusal kadrosu her vakit çok istekli, yürekli, coşkulu bir halde desteklemiş olan Mersin seyircisinin takviyesine tekrar muhtaçlığımız var. Bu salonun bilhassa Slovenya maçında çok coşkulu bir seyirciyle dolacağını biliyoruz. Daha evvel yapıldı.”

Takım kaptanı Tuğçe: “Slovenya maçı bizim için çok önemli”

Takım kaptanı Tuğçe Canıtez de Avrupa şampiyonası hayallerinin devam ettiğini dile getirdi.

Tüm ekibin iki maçı da kazanmaya odaklandığını vurgulayan Tuğçe, şunları kaydetti:

“Genç bir kadroya sahibiz. Hoş bir takımımız var. Hazırlıklarımıza başladık. İnşallah bizim için hoş iki maç olacak. Bilhassa Slovenya maçı bizim için çok kıymetli. Mersin’de daha evvel de maçlarımız oldu. Nitekim taraftarın takviyesi inanılmazdı. Bu iki maçı da tekrar Mersin taraftarının önünde oynamak çok keyifli olacak. İnşallah hoş iki maç çıkartarak yolumuza devam edeceğiz.”

Oyunculardan Olcay Çakır Turgut da avantajlı durumda olduklarını tabir ederek, iki karşılaşmayı da kazanarak küme birinciliğiyle Avrupa şampiyonasına katılmayı hedeflediklerini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu