Yaşam

Gazikültür, Gaziantep’in tarihini sikkelerle aydınlatan yeni bir kitap yayımladı

Kitapta Murat Uğurluer koleksiyonundan; Pers İmparatorluğu, Makedonya Krallığı, Seleukos Krallığı, Kommagene Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Emeviler, Abbasiler, Tolunoğulları, Suriye Selçukluları, Urfa Haçlı Kontluğu, Anadolu Selçukluları, Zengiler, Eyyubiler, Halep Eyyubileri, İlhanlılar, Memlükler, Timurlular, Dulkadir Beyliği, Akkoyunlular, Osmanlı İmparatorluğu, Fransız İşgali ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait 178 adet sikke bulunuyor.

152 sayfalık bu eser, Panorama 25 Aralık Müzesi, Gaziantep Zeugma Müzesi ve Arkeoloji Müzesi Gazikültür mağazalarında, Türkiye genelinde seçkin kitapçılarda ve Gazikültür’ün internet sitesi magazagaziantep.com ile diğer kitap satış sitelerinde okuyuculara sunuluyor.

UZMAN GÖRÜŞLERİYLE GAZİANTEP’İN TARİHİ

Gazikültür Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Tanrıöver, “Gaziantep’in kadim tarihi dünyaca kabul edilmiştir. Arkeolojik kazılar ve tarihi araştırmalarla her geçen gün bu durum tescilleniyor. Bu çalışmalar, Gaziantep’in kronolojik tarihindeki eksiklikleri tamamlayacak.” ifadelerini kullandı.

Gazikültür Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ise, “Gaziantep’in coğrafi konumunun önemi nedeniyle birçok egemenlik mücadelesine sahne olmuştur. Pers İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar birçok uygarlık Gaziantep’in tarihine şekil vermiştir. Bu sikkeler, şehrimizin kronolojik tarihine ışık tutuyor.” dedi.

“Sikkelerle Gaziantep Tarihi”, Gaziantep’in zengin tarihini merak edenler için önemli bir kaynak sunuyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu